ZAPRASZAMY NA STRONĘ K. MACIEJEWSKIEJ.

wtorek, 19 kwietnia 2011

Paczki żywnościowe w ramach pomocy przedświątecznej dla potrzebujących...

- W 1998 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy przedświąteczną zbiórkę żywności dla potrzebujących tego rodzaju wsparcia. Zebrana żywność pochodzi zawsze od parafian św. Trójcy, członków Akcji Katolickiej i osób, które chodzą do naszego kościoła na msze. - mówi Katarzyna Maciejewska, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika. - W tym roku wsparli nas uczniowie LO. im. C.K.Norwida z Będzina, którzy zebrali żywność dla mieszkańców ze śródmieścia. Inicjatorami tego przedsięwzięcia była koordynatorka wolontariatu liceum pani Bożena Bachowska oraz dziewczęta z wolontariatu.
18 kwietnia paczki z żywnością trafiły do 30 rodzin. Przygotowali je: Barbara Gajda, Jan Brząkała, Marzena Oszczygieł, Kinga Czaja i dziewczęta z wolontariatu.

Na zdjęciu: mgr Bożena Bachowska z grupą dziewcząt z wolontariatu LO im. C.K.Norwida w Będzinie.


środa, 13 kwietnia 2011

Malarz wyjątkowego obrazu - Adolf Hyła, nauczyciel będzińskich szkół...


Jedyną ze znanych mi pamiątek po Adolfie Hyle w Będzinie, jest namalowana przez niego kopia obrazu Jana Matejki „Wernyhora”. Jak pisze Piotr Szweda MS w książce pt. ”Adolf Hyła - malarz w służbie Bożego Miłosierdzia”: „Około 1921r. Hyła namalował kopię obrazu Jana Matejki Wernyhora i podarował ją Jadwidze Krzymowskiej, dyrektorce Gimnazjum Humanistycznego Żeńskiego w Będzinie, jako prezent imieninowy. Obraz wisiał w holu szkoły aż do czasów odkupienia go od pani dyrektor przez Adama Błażejewicza, przewodniczącego Zgromadzenia Kupców, za kwotę 1000zł. Obraz został umieszczony w Gimnazjum Męskim Zgromadzenia Kupców w Będzinie. Obecnie znajduje się na ścianie auli w budynki I Liceum Ogólnokształcącego im.Mikołaja Kopernika w Będzinie”. Więcej informacji w książce, która jest pierwszą biografią poświęconą temu artyście.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...