ZAPRASZAMY NA STRONĘ K. MACIEJEWSKIEJ.

niedziela, 20 lutego 2011

"Gdy klasztor znaczył życie" - warto przeczytać.

Książka Ewy Kurek-Lesik "Gdy klasztor znaczył życie" (1992r.) to niestety jedna z niewielu publikacji ukazująca jak Polacy w okresie II wojny światowej narażali swoje życie aby ratować życie innych ludzi - Żydów. Czytamy w niej m.in.: "W czasie II wojny światowej decyzja przyjęcia do żydowskiego dziecka pod dach swego domu nie była łatwa dla żadnego Polaka - dla polskich zakonnic była ona podwójnie ciężka. W grę wchodziło bowiem narażenie wszystkich mieszkańców klasztoru, sióstr i wychowywanych tam dzieci, stanowiących najczęściej dość liczną gromadkę". "(...) Lea B. z Izraela, odwiedzając po prawie 40 latach swój klasztor w Brwinowie, opowiedziała następującą historię: ...dokładnie nie rozumiałam dlaczego mnie chowają. Nie tłumaczyli mi tego, tłumaczyli tylko, że jest niebezpieczeństwo (...) Jednego dnia stał pleciony kosz pełen jajek i słomy. Niemcy weszli tak nagle, że zostałam tu w środku i nie można mnie już było wyprowadzić żadnymi drzwiami. Siostra Helena - była wysoka i szczupła, miała twarz Madonny, była piękna - tak prędko wyjęła te jajka! Włożyła mnie do kosza, przykryła jajkami i słomą. Wszedł Niemiec, kopnął kosz i zapytał, co w nim jest. Ona spokojnie odpowiedziała, że w koszu są jajka. Niemiec na to, że zabiera te jajka. Siostra zaczęła go błagać, opowiadać, że jest tu bardzo chora siostra i musi mieć te jajka. Niemiec na to upierał się jeszcze trochę, w końcu zaczął mówić siostrze jakiś komplement, bo była bardzo ładna, i w końcu zostawił ten kosz i poszedł".

piątek, 18 lutego 2011

Zapisy do przedszkola anglojęzycznego Radosna wyspa

Przedszkole Radosna wyspa jest placówką anglojęzyczną. Caritas Diecezji Sosnowieckiej informuje, że rozpoczęły się zapisy na nowy rok szkolny do prowadzonego przez tę organizację przedszkola (ul.Korczaka 5, 41-200 Sosnowiec). Zapisu można dokonać osobiście w siedzibie przedszkola lub dzwoniąc na numer telefonu 604 539 019 begin_of_the_skype_highlighting 604 539 019 end_of_the_skype_highlighting.Zapraszam na stronę internetową www.radosnawyspa.caritas.pl, gdzie można wydrukować formularz zgłoszeniowy oraz zapoznać się z ofertą naszego przedszkola.

niedziela, 6 lutego 2011

Św. Jadwiga godna naśladowania...

Klinika za życiem

Meksykański aktor i producent (m.in. filmu "Bella") Eduardo Verastegui zapowiedział, że założona przez niego organizacja Mantle of Guadalupe wzniesie największą w USA klinikę "pro life" dla kobiet. Placówka ma służyć ratowaniu życia ludzkiego.
(foto za www.pro-life.org.pl).

środa, 2 lutego 2011

Pocztówka z podróży. Polskie Carcassonne.


Polskie Carcassonne z kościołem na pokutę króla Kazimierza Wielkiego

Mury obronne Szydłowa i zębate blanki na tle nieba przywodzą na myśl miasto południowej Francji - Carcassonne. Specyficzny nastrój tego miejsca pozwala "zanurzyć" się w historię. Panuje tu niezwykła cisza. Niemal ascetyczny klimat. Tutejsza fara to pozostałość po królu Kazimierzu Wielkim. Kazimierz Wielki kazał wybudować siedem tzw. świątyń ekspiacyjnych, należących do budowli z serii zwanej baryczkowską. Krytykowanie przez ks.Marcina Baryczkę (spowiednika królewskiego) licznych romansów króla, doprowadziło do tego, że monarcha kazał zamordować swojego spowiednika. Król, chcąc zmazać swoją winę, ufundował siedem świątyń ekspiacyjnych m.in. w Szydłowie (z 1355r.) gotycką farę p.w. św.Władysława.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...