ZAPRASZAMY NA STRONĘ K. MACIEJEWSKIEJ.

piątek, 30 kwietnia 2010

Z jednym z moich ulubionych artystów zapamiętanych z dzieciństwa...

Bardzo ucieszyłam się z faktu, że mogę osobiście spotkać się z tak wspaniałym aktorem jak LECH ORDON. Oprócz talentu i niesamowitego głosu, którego użyczał wielu bohaterom - odkryłam w nim jeszcze coś, coś rzadko dzisiaj spotykanego u ludzi znanych publicznie - skromność.
Lubiłam oglądać go w wielu filmach np: Szatan z VII klasy, Pan Samochodzik i Templariusze, Janosik, C.K.Dezerterzy czy Chłopi (zagrał organistę). Chyba za tę swoją dobrotliwą twarz i łagodny charakter był obstawiany często przez reżyserów w roli księdza. Choć w Będzinie powiedział: "nie byłem taki święty". Nie sądziłam, że będę miała kiedykolwiek szczęście spotkać się z LECHEM ORDONEM, jednym z moich ulubionych aktorów zapamiętanych z dzieciństwa....

poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Wystawa rzeźby, którą każdy może zobaczyć...


Do 15 m
aja w Galerii "Strych" Ośrodka Kultury w Będzinie każdy może zwiedzić wystawę rzeźb artysty prof. Stefana Borzęckiego. Czynna od poniedziałku do piątki w godz.8.00-16.00. Wstęp wolny. Prezentowane są tu m.in. płaskorzeźba "Chopin" (2010), "11 września 2001", "Kaznodzieja" (2005), "Dziewczyna z kwiatem" (2007), rzeźby "Papugi" (2009), "Ptak" (2009) i wiele innych.

piątek, 23 kwietnia 2010

Zbiórka na zakup jednorazowego sprzętu medycznego


23 kwietnia w centrum Będzina odbyła się zbiórka do puszek na zakup jednorazowego sprzętu medycznego dla pacjentów będzińskiego Hospicjum Onkologicznego Fundacji "Pro Salute". Ofiarodawcy otrzymywali od wolontariuszy symbolicznego żonkila. Jeszcze jutro (24.04) i w niedzielę przed kościołami w godz. od 9.00 do 13.00 będzie można wesprzeć hospicjum. Wolontariusze będą ubrani w żółte koszulki z logiem hospicjum. - Obecnie Hospicjum Fundacji "Pro Salute" ma 145 pacjentów, w tym 11 z Wojkowic. Ze względu na żałobę nie przeprowadziliśmy w Będzinie happeningu, jak co roku, ograniczyliśmy się jedynie do zbiórki ulicznej. Uzyskane z niej środki przeznaczone zostaną na zakup jednorazowego sprzętu medycznego. Natomiast w październiku odbędzie się koncert charytatywny w ramach ogólnopolskiej akcji "Hospicjum to też życie". - informuje Teodozja Kumor-Ormianin, koordynator wolontariatu hospicyjnego Fundacji "Pro Salute" w Będzinie.

wtorek, 13 kwietnia 2010

Słowa, które miały paść w Katyniu... na które czakaliśmy...

"Rzeczpospolita" na stronie internetowej zamieściła treść przemówienia, które prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić 10 kwietnia na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu podczas uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Oto jego treść:

"Szanowni Przedstawiciele Rodzin Katyńskich! Szanowni Państwo! W kwietniu 1940 roku ponad 21 tysięcy polskich jeńców z obozów i więzień NKWD zostało zamordowanych. Tej zbrodni ludobójstwa dokonano z woli Stalina, na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego. Sojusz III Rzeszy i ZSRR, pakt Ribbentrop-Mołotow i agresja na Polskę 17 września 1939 roku znalazły swoją wstrząsającą kulminację w zbrodni katyńskiej. Nie tylko w lasach Katynia, także w Twerze, Charkowie i w innych, znanych i jeszcze nieznanych miejscach straceń wymordowano obywateli II Rzeczypospolitej, ludzi tworzących podstawę naszej państwowości, nieugiętych w służbie ojczyzny. W tym samym czasie rodziny pomordowanych i tysiące mieszkańców przedwojennych Kresów były zsyłane w głąb Związku Sowieckiego, gdzie ich niewypowiedziane cierpienia znaczyły drogę polskiej Golgoty Wschodu.

Najbardziej tragiczną stacją tej drogi był Katyń. Polskich oficerów, duchownych, urzędników, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej zgładzono bez procesów i wyroków. Byli ofiarami niewypowiedzianej wojny. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Zdeptano ich godność jako żołnierzy, Polaków i ludzi. Doły śmierci na zawsze miały ukryć ciała pomordowanych i prawdę o zbrodni. Świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opłakania i godnego upamiętnienia najbliższych. Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci.

Ukrywanie prawdy o Katyniu - efekt decyzji tych, którzy do zbrodni doprowadzili - stało się jednym z fundamentów polityki komunistów w powojennej Polsce: założycielskim kłamstwem PRL. Był to czas, kiedy za pamięć i prawdę o Katyniu płaciło się wysoką cenę. Jednak bliscy pomordowanych i inni, odważni ludzie trwali wiernie przy tej pamięci, bronili jej i przekazywali kolejnym pokoleniom Polaków. Przenieśli ją przez czas komunistycznych rządów i powierzyli rodakom wolnej, niepodległej Polsce. Dlatego im wszystkim, a zwłaszcza Rodzinom Katyńskim, jesteśmy winni szacunek i wdzięczność. W imieniu Rzeczypospolitej składam najgłębsze podziękowanie za to, że broniąc pamięci o swoich bliskich, ocaliliście Państwo jakże ważny wymiar naszej polskiej świadomości i tożsamości.

Katyń stał się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruł relacje między Polakami i Rosjanami. Sprawmy, by katyńska rana mogła się wreszcie w pełni zagoić i zabliźnić. Jesteśmy już na tej drodze. My, Polacy, doceniamy działania Rosjan z ostatnich lat. Tą drogą, która zbliża nasze narody, powinniśmy iść dalej, nie zatrzymując się na niej ani nie cofając.

Wszystkie okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej. Domagamy się tych działań przede wszystkim ze względu na pamięć ofiar i szacunek dla cierpienia ich rodzin. Ale domagamy się ich także w imię wspólnych wartości, które muszą tworzyć fundament zaufania i partnerstwa pomiędzy sąsiednimi narodami w całej Europie.

Oddajmy wspólnie hołd pomordowanym i pomódlmy się nad ich głowami. Chwała bohaterom! Cześć Ich pamięci!".

(PAP)

sobota, 10 kwietnia 2010

Pozostał wielki żal i ból...


Dzisiaj /w piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego/, w godzinach rannych w Smoleńsku w katastrofie samolotu prezydenckiego lecącego do Katynia na uroczystości związane z 70 rocznicą zbrodni katyńskiej zginął: Prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria - Pierwsza Dama RP, Andrzej Przewoźnik, Ryszard Kaczorowski, Janusz Kochanowski i wielu innych wspaniałych ludzi, elita społeczna i polityczna Polski. Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Soren Kierkegaard w "Bojaźni i drżeniu. Chorobie na śmierć" pisał: "Nie! Nikt nie może być zapomniany kto był wielki na świecie; ale każdy był wielki na swój sposób, a każdy w zależności od wielkości tego, co umiłował. Albowiem ten, kto umiłował siebie, był wielki sam przez siebie, ten kto kochał ludzi, stał się wielki przez swoje oddanie, ale ten, kto Boga ukochał, stał się największy ze wszystkich. O każdym trzeba pamiętać..." - te słowa, z czasów moich studiów, przypomniały mi się i dzisiaj brzmią głośno w moich uszach.

wtorek, 6 kwietnia 2010

Zabezpieczyli wejście do będzińskich podziemi


Dzięki pismu skierowanemu do Prezydenta Będzina (z powiadomieniem radnych i Straży Miejskie) wejście do będzińskich podziemi zostało zabezpieczone. Pismo napisałam po incydencie, który miał miejsce 21 marca w kościele św.Trójcy oraz w związku z tym co działo się w tym czasie w będzińskich podziemiach. Cieszę się, że reakcja "służb" Pana Prezydenta była taka szybka.
Uważam, że takie miejsca jak podziemia muszą być zabezpieczone. W przeciwnym razie stają się miejscem, w którym spotykają się "nieodpowiednie" grupy ludzi. A to z kolei stanowi zagrożenie dla innych mieszkańców. Obok zamieściłam skan pisma które złożyłam w Urzędzie Miejskim w Będzinie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...